Historie letiště v Kolíně . . .

aneb, jaké bylo první poletování kolínských aviatiků . . .

12-11_orig

13. květen 1911, 6.47h ráno. Ve výšce asi 600 metrů se objevuje nad Labem letadlo Ing. Kašpara a Kolíňáci mohli žasnout! Po úspěšných počátcích létání ve světě, konečně i Kolín měl možnost pozorovat první odvážné aviatiky nad dálkovými přelety mezi Prahou a Pardubicemi.

Kolín si však musel na své letiště ještě několik desítek let počkat. Nepočítám samozřejmě za letiště okolní pole, např. prostory východně od štítarské silnice, kde přistávala letadla čs. armády apod. Skutečné konkrétní kroky k založení letiště v Kolíně přišly až mnohem později a to těsně po válce, kdy vzešel impulz od předválečného sportovního pilota J.A. Krále, který se díky svým zkušenostem a stykům stal vůdčí osobností kolínských leteckých nadšenců. Mladý kolektiv aviatiků také výrazně posílil ing. Radim Navrátil, majitel známé kolínské obuvnické firmy NAVARA. V Kolíně tak vzniknul první aeroklub v Polabí, zatím však bez letadel. Od roku 1946 začal klub vyvíjet tlak na úřady za účelem získání letadel a letiště. První školní kluzák SG-38 byl prvním úspěchem klubu. První let převedli piloti z Vinického kopce na jaře 1947. V této době se již aktivně vybírala plocha nového letiště, rozhodnutí padlo na podzim roku 1948, kdy byly tehdejšími kolínskými úřady dány k dispozici pozemky v katastru obce Pašinka. V roce 1949 se klubu povedlo v předstihu postavit provizorní hangár. Konečně přišel první kolínský letecký den na novém letišti. V neděli 27. srpna 1950 se široké veřejnosti představili modeláři i plachtaři, motoráři předvedli efektní ‘nálet na letiště’. Nechyběla ani tehdy oblíbená akrobacie na hrazdě připevněné pod letadlem a po celý den se konaly vyhlídkové lety nad Labem.

12-9_orig
Ministerstvo dopravy slavnostně prohlásilo letiště za schválené a zařadilo jej do seznamu regionálních letišť . . .

Éra kolínského létání byla v plné šíři a kvalitě odstartována . . .

Zpracování historie letectví a počátky vzniku letiště je úkol náročný, nejen pro značný časový odstup, ale i volby pohledu na jednotlivá období. Autentických materiálů i pamětníků ubývá a tak nezbývá než čerpat informace z dostupných textů aeroklubového a městského archivu a konzultacemi se staršími kolegy. Obsahově a rozsahem nejzajímavější texty jsme umístili ke stažení zde v pdf. formátu.

Soubory ke stažení:

12-7_orig 12-6_orig 12-5_orig 12-4_orig 12-3_orig